KOMODİN SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

İster gece lambanız, ister bir buket çiçek ya da başucunuzda bulundurmamız gerekenler için son derece kullanışlı mobilyalar olarak komodinler, yatak odalarının olmazsa olmazı diyebiliriz. Depolama alanlarına sahip olan, komodin olarak kullanılması amacıyla tasarlanmış mobilyaların dışında, hayal gücünüz ve zevkinize bağlı olarak bazen yalın bir yan sehpa ya basit bir raf, bazense malzeme anlamında uygun bir kutu ya da sepet bile ufak müdahalelerle bir komodin olarak kullanılabilir. Bu çeşitlilik sayesinde seçimi kolay olduğu kadar, bir o kadar da karar vermekte kafanızı karıştırabilir.   

Bu noktada, öncelikle yatağın iki yanında ne kadar alana sahip olduğunuza karar verin. Önemli nokta, komodin yanında pencere varsa ve perde kullanıyorsanız, perde için gerekli alanı bıraktıktan sonra ideal komodin ölçünüzü hesaplayın. Keskin standart ölçüleri olmayan komodinlerin yükseklik ölçüleri de değişkenlik göstermektedir. Burada seçim yaparken ölçü kriteri olarak yatağınızın yüksekliğini baz alabilirsiniz. Böylelikle en ergonomik kullanımı elde etmiş olursunuz.    

Çift kişilik yatakların başında, hem iki kişinin de şahsi eşyalarını ayrı ayrı koyabilmesi, hem de dekoratif açıdan dengeli durması için genelde iki tarafta da komodin kullanılmaktadır. Ancak bu iki komodinin de muhakkak aynı olması gerektiği anlamına gelmez. Bazen dengeli bir asimetri ya da tadında bir farklılık katmak, mekandaki atmosferi daha dinamik hale getirebilir. Bu nedenle yatak odanızın büyüklüğü, stili ve kullanım ihtiyaçlarına bağlı olarak bu gibi seçim kriterleri ve yaklaşımlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.   

Tek kişilik yatak yanlarında ise genelde tek bir komodin kullanmak yeterli olacaktır. Fakat farklı ihtiyaçlarınız var ve ekstra depolama alanına gereksinim duyuyorsanız iki yana da  komodin koymanızda hiç bir sakınca yoktur.    

Küçük bir yatak odasına sahipseniz, alanınızın yeterli olmadığı durumlarda depolamalı komodinlere yönelmek sizin için oldukça kurtarıcı olacaktır. Tamamı çekmeceli komodinler daha dolu ve kendini gösteren bir duruş sergiler. Ancak yoğun bir depolama ihtiyacınız yoksa tercih edebileceğiniz çekmeceli ve kapaksız gözü olan bir komodin, size kullanım çeşitliliği sağlarken daha ferah bir görünüm de elde etmenize yardımcı olabilir.  

Ferah bir görünüm istiyorsanız Demontha komodin modellerimizden tamamı açık modellere, yarı kapalı bir görünüm istiyorsanız Eona, Lunn ve Lera modellerine yönlenebilirsiniz.   

Son olarak, seçeceğiniz komodinin stilinde diğer mobilyalarınıza benzemesi bir yaklaşım olabilir; fakat tabiki şart değil. Bazen risk alarak aykırı bir seçim yapmak, komodini ön plana çıkararak odaya farklı bir hava katabilir. Örneğin soft renklerin ağırlıklı olduğu bir odada göz alıcı bir renge sahip stil sahibi komodinler, oldukça dikkat çekici olacaktır. Ancak daha sakin ve sıcak bir hava istiyorsanız, hiç risk almadan ahşap ürünlere de yönelebilirsiniz. Nihai seçiminizde  malzemenin kullanım kolaylığı, üzerinde taşıyacağı ağırlık, bardak izi bırakmaması gibi konuları da ele almayı unutmayın.