SANDALYE SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Genellikle ana yaşam alanlarımızda yer verdiğimiz yemek bölümünün en önemli mobilyalarından bir diğeri sandalyelerdir. Hem adet olarak birden fazla olması nedeniyle mekanınızdaki dekorasyon stilinize yön vermesi, hem de direkt olarak konforumuza hitap etmesi gereken bir mobilya olması açısından seçimi oldukça hassas olmalıdır.  

Sandalye seçiminizde öncelikli olarak ihtiyacınız olan sandalye adedini ve yemek bölümü için ayırdığınız yerin ölçülerini belirlemelisiniz. Ortalama standart sandalye derinlikleri 40-50 cm arası değişir. Yeterli alanınız yok ise derinliği az ve minimal bir sandalye tercihi yapmak, alanınızı daha ferah gösterecek ve sıkışık görüntüyü engelleyecektir. Aynı zamanda küçük alanlarda kolçaksız sandalye tercih etmek, sandalyeye oturmak için gerekecek itme-çekme mesafesini elimine edeceğinden, yerinde bir tercih olacaktır. Yeterli alanınız var ise, tabiki kolçaklı sandalyelerin daha konforlu olmasından dolayı seçiminiz bu yönde olabilir. Tabiki, kolçaklı ve kolçaksız sandalyeleri bir arada kullanmanız da mümkündür. İdeal bir görünüm yakalamak için, dikdörtgen masalarda iki başa kolçaklı sandalye gelecek şekilde tercihte bulunabilirsiniz. 

Ebatlar dışında, alacağınız sandalyelerin masanız ile uyumunu göz etmek önemli konulardan biridir. Özellikle yemek grubunu takım halinde almadığınız durumlarda, seçtiğiniz masanın ayak tipini göz önünde bulundurmanız yerinde bir hatırlatma olacaktır. Sandalyeler masanın altına rahatça girebilmeli, genişlik olaraksa sandalyeler yan yana konulduğunda, masadaki kişi için yeterli ve konforlu bir kullanım mesafesi kalıyor olmalıdır.  

Tüm bu ergonomi faktörlerinin yanısıra, sandalyeler aktif kullanılan ve sürekli hareket ettirilen mobilyalar olduğundan, alacağınız sandalyenin sağlamlığından emin olmanız gerekir. Aksi halde kısa bir süre sonra parçaları ayrılan ve sallanan sandalyelere dönüşmeleri söz konusudur ve tehlike yaratabilir. Bu noktada sandalyenin materyaline değinmek gerekir. Metal sandalyeler sağlamlık konusunda oldukça güvenilirdir; fakat metal sandalye her zaman dekorasyonunuzla istediğiniz uyumu göstermeyebilir. Ahşap sandalyelerde ise sandalyenin bağlantı noktalarına dikkat edebilirsiniz. Eğer mümkünse sandalye almadan önce birebir görmek ve denemek, en sağlıklısı olacaktır.  

Ana yaşam alanlarının dışında, mutfağınız için de sandalye arıyor olabilirsiniz. Yeterli alan varsa mutfakta yer verebileceğiniz küçük bir yemek alanı, gündelik yaşamınızda size oldukça pratiklik sağlayabilir. Tabiki mutfak sandalyesi seçerken salonunuzdaki  kriterlerden farklı bir kaç nokta daha fazla öne çıkmaktadır. Mutfak sandalyelerinizde döşemesiz ürünler tercih etmek, temizlik açısından büyük kolaylık sağlayabilir. Ancak yine de rahatlıktan ödün vermek istemiyorsanız, minder kılıfı yıkanabilen modeller bu noktada en mantıklı seçim olacaktır. Demontha’nın tüm modellerinde minderler tablaya cırt cırtlarla sabitlenmiştir ve dilediğiniz zaman çıkarıp yıkamanız mümkündür. Bu nedenle mutfaklarınızda gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. 

Seçiminizi yapmadan önce Demontha’nın kare ve yuvarlak alternatif kesitli, kolçaklı ve kolçaksız alternatifleriyle %100 doğal ahşaptan yapılan sandalye modellerine göz atmayı ihmal etmeyin!