Demontha’ya hepiniz hoş geldiniz. Başlamadan önce şunu söylemek isterim. Markamıza olan yoğun ilginiz ve Türkiye’nin bir çok yerinden gelen iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Bu bizi inanılmaz mutlu etti. 2017 ‘de fikrini oluşturduğumuz ve çalışmalara başladığımız ve 2 yıl sonra açılışını yaptığımız bu markanın 3 ay gibi bir sürede sizin güveninizi ve güzel yorumlarınızı alması bize çok büyük umut oldu. Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Gelelim bugünün konusuna. Bugün çevre hakkında konuşacağız. Biz Türk halkı olarak tatili, gezmeyi, kamp yapmayı, mangal yapmayı çok severiz. Yani kısaca yeşillik gördüğümüzde en azından bir ağacın gölgesinde oturup muhabbet etmek ya da çay içmek falan isteriz ama ne yazık ki son zamanlarda gezdiğim yerlerde çok kötü görüntülerle karşılaştım. Market poşetleri, plastik şişeler, cam şişeler, kapaklar, izmaritler ve evsel atıklar.

Yanlış anlamayın, burada size terbiye vermek değil amacım. Sadece bu konuyu doğa sever biri olarak, farkındalık yaratmak için yazıyorum. Sonuç olarak böyle manzaralarla karşılaşıyorsak biz yapmasak bile birileri bunu yapıyor ve dikkat etmiyor. Şaşırdığım konu ise, bu kadar yeşil seven milletin “Yav o gübre! Gübre!” bahanesiyle her şeyi doğaya, piknik, mangal yaptığı alana bırakması. Gördüğüm kadarıyla mangal yapılan yerlere, kamp yapılan yere giden ilk kişi zaten en güzel yere alanını kuruyor ve ateş için en güzel yeri seçiyor. Ama o alana sonradan gelen kişi kullanılmış yer yerine kendine başka bir ateş yakma alanı yapıyor. Bu sebepten dolayı alanda çok fazla siyah çukurlar oluşuyor. Bu yapılmamalı. Bu alanlar haricinde parklarda oturan gençler, yerde çekirdek çöpü görünce zaten pis diye oraya çöp atmaya devam ediyor. Ya da bahçede, çimene gübre diye çekirdek çöpü atıyor. Bu da yanlış. Hemen hemen her yerde artık çöp kutusu var. Olmasa bile çöp poşetini bir kaç metre elimizde taşımak bize zor gelmemeli. Bilinçli olan insanlar, izmaritlerini, yedikleri gofretlerin çöplerini ceplerine koyup, evlerine gittikten sonra çöpe atıyorlar. Sonuç olarak bunun farkında olan insanlar bunun çözümünü ve önlemini bir şekilde alıyor.

En azından ne yapabiliriz?

Gittiğimiz yerlere iğreniyor isek plastik eldiven ve çöp poşeti götürmeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Boş kaldığımızda etrafımızda bizden önce gelen kişilerin çöplerini toplayabilir onların bu ayıbını örtebiliriz. 3 adet izmarit attıysak yere, 3 tane yerden toplayıp çöpe atabilir ya da yapabiliyorsak gördüğümüz bütün izmaritleri toplayabiliriz. Her şeyi gübre diye yere atmayıp, poşetlere koyup toplama alanlarına kadar elimizde taşıyabiliriz. Çekirdeğimizi taşıdığımız poşeti çöp poşeti yaparak kabukları ona atabiliriz. Önemli olan doğanın fotoğrafını bozmamak. Biz böyle yapar , dikkat edersek bizden sonra gelecek kişiler de ister istemez çevreyi öyle bırakacak. Dediğim gibi dikkat eden zaten ediyor. Ancak bunu burada yazmamın kimseye bir zararı yok. Doğayı bu kadar seven bir millet olarak doğaya en güzel şekilde sahip çıkmak bize yakışır. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Demontha’lı günler dilerim.

Sağlıklı ve mutlu kalın.

Hüseyin Gülali