C SEHPALAR

ZİGON SEHPALAR

ÇALIŞMA SEHPALARI

SEHPA SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Sehpalar, mekanların en göz önünde ve kullanışlı tamamlayıcı mobilyaları diyebiliriz. Orta sehpalar odanın merkezinde yer almasıyla alanınıza dair ilk izlenimi veren mobilyalardan biri olurken, tamamlayıcı yan sehpalar bir çok işlev görebilmesi sayesinde mekanınızı oldukça zenginleştirebilecek unsurlardır. Tabiki bir çok kullanım şekline ve ebata sahip sehpalarda da seçim yaparken dikkat edilebilecek unsurlar vardır.  

Öncelikle, orta sehpa için ideal ebatları belirlemekle başlayabilirsiniz. Genişlik olarak koltuğunuza oranla çok küçük kalmaması, görsel dengeyi sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bu noktada sirkülasyon alanını engellemeyecek şekilde belirleyeceğiniz ebat ile hareket etmelisiniz. Gereğinden büyük sehpalar, mekanın ferah görünmesini engelleyebilir. Tam tersinden de bahsetmek mümkündür; geniş bir mekanda küçük bir sehpa tercih edilmesi, zayıf ve özensiz bir görünüme sebebiyet verecektir. Özellikle büyük bir salonunuz varsa tek bir orta sehpa yerine set halinde ve birbirine entegre olarak tasarlanmış modellerden seçim yapmak mekana dinamik bir görüntü verirken; ayrı parçalar halinde kullanılabilmesiyle oldukça konforlu olacaktır.   

Ebat konusunda diğer bir önemli nokta ise yüksekliktir. Sehpaların yüksekliği ortalama olarak 40-50 cm arasında değişmekle birlikte yemek masaları gibi net standart bir yüksekliğe sahip değildir, değişkenlik gösterir. Ağırlıklı amacınız çay/kahve koyabilmek, zaman zaman da yemek yiyebilmek ise sehpanın alçak olmamasında fayda var. Alçak sehpalar bu anlamda kullanım açısından daha yorucu olabilir. Daha dekoratif amaçlı kullanacaksanız biraz daha alçak sehpalara yönlenebilirsiniz. Tabiki burada koltuğunuzun yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız. Koltuğa oranla yüksek olan sehpalar, odanızın daha olduğundan daha küçük görünmesine sebep olabilir.   

Tasarım tarzı ve fonksiyonlarına göre bir çok versiyonu olan sehpalar hem tür, hem kullanım alanı olarak oldukça geniş seçenek sunmaktadırlar. Örneğin çift tablalı sehpalar, ekstra alan sağladığından son derece kullanışlıdır. Alt tablayı kitaplar, dergiler ve elinizin altında olmasını istediğiniz şeyleri koymak için kullanırken, üst tablayı işgal etmeden daha organize bir kullanıma sahip olabilirsiniz.  

C sehpalar, koltukların içine doğru girebilmesi sayesinde fonksiyonelliğiyle öne çıkar. Daha az alan kapladığı ve oturduğunuz yerden eğilip uzanmaya gerek kalmadan rahatlıkla kullanılabildiği için oldukça kullanışlıdır. Küçük odalarda C sehpalar ile konforlu ve minimal bir kullanım sergilediklerinden, mantıklı bir seçim olacaktır.  

Çalışma sehpaları, masa dışında başka yerlerde oturarak da çalışabilmenize olanak sağlar ve son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan evden çalışma sisteminde çalışanlar için pratik bir çözüm sunmaktadır. Böyle bir sehpaya ihtiyacınız varsa Hempa modelimizi inceleyebilirsiniz.  

Ana sehpaların dışında yan sehpalar da her mekanda yer alabilirler. Zevkli bir yan sehpa ile tamamlayabileceğiniz berjerleriniz, yaşam alanınızda keyifli bir köşe ortaya çıkaracaktır. Bu noktada yan sehpanın kullanım amacına göre yüksekliğine dikkat etmenizde fayda var. Örneğin, üzerine aydınlatma koyacaksanız görece yüksek bir yan sehpa çok daha kullanışlı olacaktır. Fakat daha aktif kullanacağınız ve servis alanı görevi görecek bir sehpanın ise erişim kolaylığı açısından daha ara boylarda olması gerekir.   

Özellikle orta sehpalar, oldukça sık kullanılan mobilyalardır. Bu nedenle seçiminizde sağlamlığını ön planda tutmanızda yarar var. Böyle durumlarda ağırlıklı olarak ahşap sehpalar tercih edilirken, mekanınıza göre zaman zaman öncelikleriniz değişebilir. Küçük bir salonunuz varsa cam bir orta sehpa, mekanda çok daha ferah bir algı yaratacaktır. Ancak salonunuzda yeteri kadar ahşap kullanımı varsa, metal, mermer, lake gibi farklı malzemelere de yönelerek daha dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz.  

Ek olarak hatırlatmakta fayda var, eğer küçük çocuğunuz var ise sivri köşeli orta ve yan sehpalardan kaçınmak sizin ve çocuğunuz için çok daha güvenli olacaktır. Kenarları yuvarlatılmış stili ile tüm Demontha mobilyalarını bu anlamda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.