Bral SERİSi

LORE SERİSİ

CAMREN SERİSİ

OTURMA GRUBU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Oturma grupları, yaşam alanlarımızın bir çok anlamda en önemli ve en belirleyici mobilyalarıdır diyebiliriz. Salon dekore ederken çoğunlukla önce oturma gruplarından başlanır. Hem büyük ve ana mobilyalar olması gereğiyle, hem de fiziksel konfor hatta  sağlık konusuyla birebir ilgili olması nedeniyle belki de seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken mobilyalardır. Sık değiştirilen mobilyalar olmadığından, ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru seçim yapmadığınız takdirde günlük yaşamınızı oldukça zorlayabilir. Bu nedenle alışverişinizi yapmadan önce her mekan için değişebilecek bazı kriterlere göz atmak sizin için faydalı olabilir.     

Her mobilya seçiminde olduğu gibi, öncelikle oturma mobilyası seçeceğiniz alanın ölçülerinden başlayabilirsiniz. Ana yaşam alanlarımız olan salonlar gibi çoğunlukla televizyonun merkezde olduğu bir odada, tv ünitesinin yeri koltukların yerleşiminde de belirleyici olmaktadır. Sizin için doğru yerleşimi belirledikten sonra, üçlü ve ikili koltuk, destekleyici berjerler ya da L koltuk gibi alternatifleriniz olacaktır. Küçük salonlarda her köşe oldukça değerli olduğu için, genelde köşe ya da uzanmalı koltuklar tercih etmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu noktada, modellerimiz arasından Bral ve Lore köşe koltuklara göz atabilirsiz. Daha büyük bir salonunuz var ise, üçlü ve ikili koltuk, berjer gibi kombinasyonlara da yönelebilirsiniz. Küçük salonda çok sayıda parça kullanmak, daha karmaşık bir görüntüye yol açabilir.   

 Büyük bir oturma grubu, küçük bir odayı daraltabilir ve hareket alanını kısıtlayabilir. Öte yandan, küçük bir oturma grubu büyük bir odada kaybolabilir. Büyük salonda da odaya oranla küçük mobilyalar kullanıldığında, doğru doldurulmayan hacim, tasarım bütünlüğü adına zayıf bir görünüm oluşmasına neden olur. Koltuk uzunluklarının yanı sıra derinlikleri de bir o kadar önem arz ediyor. Derin koltuklar daha iyi bir konfor sunsa da; küçük salonlarda daha fazla yer kaplayacağından ötürü, dolaşım alanını azaltacak ve salonunuzun olduğundan küçük görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle genişliklerinin yanında derinlikleri de göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.  

Ölçülerin dışında en dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri de konfor ve dayanıklılık denebilir. Uzun süre üzerinde vakit geçireceğiniz bu mobilyalar, size sağlıklı bir oturma pozisyonu ve konfor sunmalıdır. Bu noktada yumuşak dolgulu ve kumaşlı minderlere sahip koltuklara yönelmeniz doğru olacaktır. Demontha’nın tüm minderleri ideal densitedeki ve yüksek yoğunluklu HR süngerlerden üretilir. Çıkarılabilir kılıfları; minderleri uzun süreler kullanmanızı mümkün kılarak kullanım kalitenizi artırır. Kılıfa dikilen tutucu cırt cırtlar ise, minderlerinizin kaymasını önleyerek çok daha rahat oturmanıza yardımcı olur.

Konu dayanıklılığa geldiğinde ise koltuk bileşenlerinin malzeme kalitesine bakmanız gerekecektir. Açık veya kapalı iskelet olarak ayırabileceğimiz koltuklarda kumaş ve isleket malzemesinin kalitesi belirleyicidir. Çoğunlukla ahşaptan yapılan açık iskeletli oturma gruplarında; hem şıklık hem sağlamlık açısından kullanılan ahşabın türü ayrıca önemli olmaktadır. Tüm Demontha oturma grubu iskeletleri doğal masif ahşaptan yapılır ve son derece sağlamdır. Bu sayede çok uzun süreler size eşlik edecektir.  

Oturma grubunun fonksiyonellik konusu da günümüzde daha önem kazanmaktadır. Depolama alanları, yatağa dönüşebilme özelliği veya modüler tasarımlar gibi pratik özellikler, yaşam alanınızı daha işlevsel hale getirebilir. Evlerimizdeki ikincil yaşam alanı diyebileceğimiz oturma odaları gibi, daha fonksiyonel şekilde kullanmanız gereken alanlar için böyle oturma grupları fazlaca kullanışlı olabilir.  

Günümüzde oldukça çeşitli stillerde alternatifleri olan oturma gruplarında, seçim yaparken diğer mobilyalarınız ile uyum göstermesi oldukça önemli. Modern çizgide mobilyalara sahipseniz, çok malzemeli ve detaylı oturma grupları tezat bir görüntü oluşturacaktır. Aynı durum için tam tersini söylemek de mümkün. Seçime sıfırdan başlıyosanız koltuklarınızı seçmekle başlayın, ancak değişiklik yapıyorsanız mutlaka diğer mobilyalarınızdaki tarzı gözden geçirin ve bu doğrultuda mobilyalara yönelin. Böylelikle karmaşıklıktan uzak ve daha düşünülerek tasarlanmış bir mekana sahip olursunuz.