SIR SERİSİ

RAF SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan raf sistemleri, işlevsellikleri ve dekoratif görünümleri ile mekanları renklendirmenin en kolay yollarından biridir. Farklı alanlarda kullanılan raflar; kitaplar, dekoratif objeler, fotoğraflar ve hatta bitkilerin sergilenmesi için oldukça ideal bir çözümdür. Aynı zamanda her biri bir nevi depolama alanıdır. Her ne kadar maddi olarak çok yük getirmeyen ve fazla yer kaplamayan tamamlayıcı mobilyalar olsa da, bir seçim yaparken her zaman bizim için en idealini bulmak isteriz. Peki bu noktada ne gibi detaylara dikkat edilebilir?  

Öncelikle rafın nerede kullanılacağınızı belirlemek önemlidir. Oturma odası, yatak odası, çalışma odası veya koridor gibi farklı alanlarda farklı amaçlar için kullanılabilirler. Örneğin, kitaplar için kullanılacaksa, daha derin ve sağlam raflar tercih edilmelidir. Kullanım şekline göre taşıyacağı ağırlık değiştiğinden, duvara bağlantı noktalarına ekstra dikkat etmekte fayda var. Gerekli ise metal raflara da yönelebilirsiniz.  

Ardından rafın boyutu ve şeklinin, kullanacağınız alana uygunluğunu değerlendirmelisiniz. Mekanın boyutuna ve duvarın ölçülerine uygun bir raf seçmek, mekanda denge ve uyum sağlar. Bazen tek bir raf yerine bir kaç rafın bir arada planlanmasıyla bir kompozisyon oluşturulabilir. Bu durumda rafları planladığınız duvarın ölçüleri ve konumunu gözetmek gerekir. Ayrıca, rafın yüksekliği de dikkate alınmalıdır, sizin için eşyalar kolayca erişilebilir olmalıdır.  

 İyi bir rafın işlevselliği ve dayanıklılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Kaliteli malzemelerden yapılmış ve sağlam bir yapıya sahip olan bir raf, uzun ömürlü olacaktır. Demontha yüzer raflar, doğal masif ahşaptan yapılmıştır ve gizli yiv bağlantıları sayesinde oldukça sağlamdır. Böylelikle raf ayağı ile desteklemeye gerek kalmadan her yerde rahatlıkla kullanabilir, ayaklı raflara göre çok daha modern ve minimal bir görüntü elde edebilirsiniz.  

Rafın renk ve stilinin, mekanın genel dekorasyonuna uyum sağlaması tercihinizde göz önünde bulundurabileceğiniz bir diğer faktör olabilir. Risk almadan ahşap raflara yönelip sıcak ve yumuşak bir görüntü elde edebilir veya renkli raflarla kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Raflar aynı zamanda kendi başınıza dönüştürmeye oldukça uygun tamamlayıcılardır. Sıkıldığınızda kolayca boyayabilir ya da ayaklarını değiştirebilir, ufak bir müdahale ile mekanın havasını değiştirebilirsiniz. 

Rafın kullanım amacına bağlı olarak depolama ihtiyacı da göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer raf kitaplar veya dekoratif objeler için kullanılacaksa, yeterli depolama alanı sağlayacak şekilde tercih edilmelidir. Bu noktada öncesinde rafa koymayı planladığınız kitapları ve objeleri gözden geçirin. Ne kadar raf alanı gerektirdiğine göre hareket edebilirsiniz. Bazense depolama ihtiyacı dışında sadece dekoratif olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda amacınıza yönelik olarak, tercihinize daha estetik açıdan yaklaşabilirsiniz. Örneğin tablo konumlandırmak istiyorsanız az derinlikli ve alınlı tablo rafları, sizin için en ideali olacaktır.